Bitcoin 10 bin doları gördü


Bitcoin 10 bin doları gördü

Bitcoin’in değeri, gün içinde 10 bin dolara çıkarak rekor kırdı.

Sanal para birimi Bitcoin’in değeri, ilk kez 10 bin doları aşarak yeni bir rekor kırdı.

Paralar ‘sanal’, değeri ve riskleri ‘gerçek’

Bitcoin’in değeri, gün içinde 10 bin dolara tırmanarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Sadece bu sene içinde yaklaşık yüzde 1000 değer kazanan Bitcoin, TSİ 22.00’de ise 9 bin 990 dolardan işlem görüyordu.

Dünya genelindeki 900’e yakın sanal para arasında en değerli olan Bitcoin’in toplam piyasa değeri ise 170 milyar dolara yaklaşıyor. Bu rakam, sanal para biriminin Mc Donald’s, Goldman Sachs ve Disney gibi dev şirketlerin piyasa değerlerini geride bıraktığı anlamına geliyor.

Buna karşın analistler, inanılması güç performansıyla birçok yatırımcının iştahını kabartan Bitcoin’in oldukça dalgalı bir seyir izleyebileceği uyarısında bulunuyor. Daha birkaç yıl öncesine kadar bin doların altında işlem gören Bitcoin, değerini kısa süre içinde 10’a katlamış olmasına rağmen birkaç günde yüzde 60’a yakın değer kaybettiği dönemlerde oldu.

Bu nedenle riskli bir yatırım aracı olarak kabul edilen Bitcoin’in gelecek dönemde nasıl bir grafik izleyeceğine yönelik görüşler arasında büyük farklılıklar bulunuyor.

Bazı yatırımcılar, sanal para biriminin değerinin 2018 sonunda 40 bin dolara ulaşacağını öne sürerken, diğerleri Bitcoin’in çöküş ihtimalinin yüzde 80’in üzerinde olduğunu savunuyor.

Bitcoin Nedir?

Özgür ve Teknolojik Para Bitcoin

Bitcoin’in en önemli özelliği merkez bankası da dahil, hiçbir devlet kurumu tarafından yönetilmiyor olması. Bu yüzden döviz hareketlenmelerinden asla etkilenmiyor ve hiçbir banka kullanıcının parasına ulaşamıyor. Onun değerini piyasasındaki arz ve talep koşulları belirliyor. Talep artınca fiyatı artıyor, düşünce değeri azalıyor. Bitcoin, sanalda dolaşımı olan bir para birimi olduğu için kişilere kimliklerini açıklamadan para gönderme olanağı sunuyor. İnternet üzerinden alışveriş ya da yatırım yapma şansı veren bu sistem, kimliklerinizi tamamen gizli tutuyor.

Bitcoin Nasıl Üretilir?

Bitcoin ne demek?” Sorusundan sonra sorabileceğiniz en önemli soru da bu. Çünkü paralar devletler tarafından basılır ve Bitcoin’in devletlerle hiçbir ilgisi yok. Peki, bitcoin nasıl üretiliyor ve bunu kim yapıyor? Tabii ki bilgisayarlar. Bitcoin üretim işine madencilik (mining) deniyor. Sanal madencilik denen yol ile verilen 16 haneli bir şifreyi çözebilen bilgisayarlar Bitcoin kazanıyor.

Bitcoin Nasıl Kazanılır?

İlk olarak hiçbir ücret ödemeden, kolayca bir Bitcoin hesabı açmalısınız. Sanal cüzdanınızı (birden fazla sanal cüzdan oluşturabilirsiniz) oluşturduktan sonra, Bitcoin ağının işlemleri onaylaması amacıyla bilgisayarlara matematiksel işlemler yaptırmalısınız. Bitcoin için bilginiz kadar bilgisayarınıza da güvenmeniz gerekiyor. Çünkü Bitcoin madenciliği, bilgisayarınıza ait donanımlar ile yapılıyor. Bilgisayarınızın ekran kartı ne kadar kuvvetliyse Bitcoin madenciliğindeki performansınız da o kadar iyi olur. Ayrıca sadece madencilik için özel olarak tasarlanmış sistemleri de satın alabiliyor veya kiralayabiliyorsunuz. Eğer bu konuda deneyimsizseniz, mevcut mining havuzlarına Bitcoin havuzları da denir katılıp geliri arttırabilirsiniz. Mining pool’ların sayısı oldukça fazla. Genel olarak bir bloktan elde edilen toplam gelir, havuza katılanlar arasında bir formüle bağlı olarak dağıtılır. Bir nevi diğer kullanıcılarla bilgisayarınızın güçlerini birleştirerek kazanmış olursunuz. Bitcoin almak için belirli bir kur üzerinden mevcut paranızla değiş tokuş (exchange) yapabilir veya direk olarak Bitcoin satan hali hazırdaki sistemlerden elde edebilirsiniz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

80
8 shares, 80 points

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
2
Şaşkın
Duygusal Duygusal
3
Duygusal
Sevimli Sevimli
1
Sevimli
Tiksinç Tiksinç
0
Tiksinç
Berbat Berbat
6
Berbat
Muhteşem Muhteşem
4
Muhteşem
Komik Komik
4
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
hate hate
5
hate
confused confused
2
confused
fail fail
0
fail
fun fun
6
fun
geeky geeky
6
geeky
love love
4
love
lol lol
4
lol
win win
1
win

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir