Büyük Cihad


Kitapta der ki sakın şeytan sizi Allah ile aldatmasın. Şeytan insanı en çok istedikleri ile çağırır. En tehlikeli tuzakları süsler de koyar önüne. Namaz kılma demez mesela. Şu işini hallet öyle kılarsın der.Hem çalışmak da ibadettir der. Erteleyenler helak oldu hadisini unutturur insana. Namaz farz biliyorum ama… Ben çocukken hiç namaz kaçırmazdım ama… Benim dedem hacı ama… “Ama”lar çoğalır da çoğalır. Türlü bahaneler sıralar durur peşpeşe. Vicdanını susturmak için kullandığı bir narkozdur aslında. O da bilir ki narkoz acıyı hissetmene manidir iyileşmek için faydası yok. Toplumsal hayatın içinde sürüklenip gitmek daha kolay gelir ona.

İşte büyük cihad yani nefisle olan cihad burada başlar. Elbette şeytan vazifesini yapacak. O vazifesini yapar diye insan vazifesinden geri mi duracak? Kolay değildir bilirim. Boşa dememişler bu yol sırattan ince kılıçtan keskince…

Meydanlardaki savaş ne ki insanın içinde verdiği savaşın yanında…Hz.Peygamberin (sav) Hz. Ali (r.anh) efendimize buyurduğu gibi: Senin en büyük düşmanın nefsindir. O vakit cihadın büyüğü nefisle yapılan olsa gerek. İşte her bir askeri büyük cihadından galip çıkmış bir ordumuz olduğu için dünyaya hükmettik asırlar boyunca.  Kardeşim ser seccadeni izin ver Üstad Necip Fazıl`ın dediği gibi öpsün seni alnından seccaden. Kullanma ”ama”denen narkozu bu defa. Çünkü ama kelimesi bağımlılık yapar. Ama narkozundan uyanmak istersen abdest alman yeterli. Sadece içinde bulunduğun vakte odaklan. Sabah namazına nasıl kalkacağım diye düşünme. İşyerinde nerde kılacağım diye vesvese etme. Sabrını gelecek zamana atıp tüketme. Gün bugündür kardeşim. Allah sonsuz merhametlidir beni nasıl olsa affeder deme .

Unutma:  Kitapta der ki sakın şeytan sizi Allah ile aldatmasın…

 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

63
2 shares, 63 points

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
3
Şaşkın
Duygusal Duygusal
3
Duygusal
Sevimli Sevimli
2
Sevimli
Tiksinç Tiksinç
1
Tiksinç
Berbat Berbat
0
Berbat
Muhteşem Muhteşem
5
Muhteşem
Komik Komik
4
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
hate hate
6
hate
confused confused
3
confused
fail fail
1
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
6
geeky
love love
4
love
lol lol
5
lol
win win
2
win

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir