Cezaevi Mahkumlarına Af Var Mı? Ceza İndirimi Çıkacak Mı?


Cezaevi Mahkumlarına Af Var Mı? Ceza İndirimi Çıkacak Mı?

Yüzbinlerce insanın merakla beklediği 7 yıl ve 5 yıl ceza indirimi mahkumların beklentisi oldu. Bakanlıktan yapılan son açıklamalarda son dakika aöıklaması olarak cezaevi affı haberleri geliyor. Gerçekten af ver mı, çıkacak mı? İşte ayrıntılar.

Yüz kızartıcı Suçlar dışına 5 Yıl Ceza indirimi ve infaz çıkması Mahkumarı topluma yeniden kazandırma için olumlu bir adım olacaktır.

Son dönemlerde cezaevlerindeki mahkumlara ilişkin olarak yapılan düzenlemelerle beklenen gelişmeler gündemi sıklıkla oyalıyor. Özellikle denetimli serbestlik yasasına ilişkin olarak yapılan düzenlemeler sonrasında, denetimli serbestliğin 2 yıla uzatılmasından sonra, hükümlü ve tutuklular için 5 yıl ceza indiriminin yapılacağı konuşulmaya başlandı. Bugüne dek sık sık dile getirilen ve farklı alanlarda karşımıza çıkan 5 yıl ceza indirimi için ise henüz kesin bir açıklama gelmemişti. Bu gelişmeler hem sosyal medyayı hem de çeşitli platformları çalkalamaya devam ederken 5 yıl ceza indirimi varmı 2017 yılının en çok konuşulan konuları arasında yer aldı. Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun üzerinde yapılan değişikliğin yayınlanmasından sonra basın mercilerinde çeşitli başlıklar dikkat çekti. Özellikle 5 yıl ceza indirimi yasası ve denetimli serbestliğin 10 seneye uzatılması ile ilgili başlıklar gündemde yer alırken, aslında yapılan düzenlemenin bu bildirilerle alakasız olduğu anlaşıldı.

KINAMA, UYARMA VE DİSİPLİN CEZALARINA AF GELMİŞTİ

Resmi Gazete’de duyurulan Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun üzerinde yapılan değişiklik 1 Ağustos 2017 öncesindeki kınama, uyarma ve disiplin cezalarının kaldırılması içindi. Ancak bu düzenlemenin gerçekleşmesinden sonra birçok basın kanalı üzerinden, zaten alevlenmiş bir konu olan 5 yıl ceza indirimi yasası ve denetimli serbestliğin 10 yıla çıkarılması iddia edildi. Ancak bu durum şimdilik gerçeklik taşımamaktadır ve bir iddiadan fazlası değildir.

5 YIL CEZA İNDİRİMİ

2016 Temmuz ayında ülkemizde yaşanan hain darbe girişimi sonrasında, FETÖ bağlantılı binlerce örgüt mensubu tutuklandı. Bu süreçte tutuklanan kişi sayısının fazlalığı ile beraber cezaevlerinin kontenjanlarının dolduğu açıklandı. Haliyle de açık ve kapalı cezaevlerindeki mahkumlara ve hücre cezasında olanlara yönelik çeşitli düzenlemeler yapıldı. Ancak şimdilik hükümetin 5 yıl ceza indirimi veya bir af çıkarmasına olası bakılmıyor ve önümüzdeki aylarda planlar arasında olduğu da düşünülmüyor. Bu kapsamda ilgili mahkumların ve yakınlarının, konu hakkındaki basın bildirilerinden önce Resmi Gazete ve resmi kuruluşların duyurularını takip etmesi gerekmektedir. Çünkü açıklamaların ani bir şekilde yanlış anlaşılması, hatalı bildirimlerin yapılmasına neden olabilmektedir. 2017’de kısmi af çıkacak mı?  Belirttiğimiz gibi uzun süre gündemde olan kısmi af konusu mahkumlar adına değerlendirildiğinde, görünen bu affın çok sayıda mahkumu ilgilendireceği. Söz konusu kısmi af eğer meclis tarafından değerlendirilmeye alınırsa 1 Ocak 2017 tarihinden önce işlenmiş suçlar için geçerli olacak. Fakat kısmi af için herhangi bir ihlal durumu ile karşılanmaması adına hükümet ve meclisin temkinli yaklaşması sebebiyle bu af şimdilik askıda kalıyor.  5 yıllık ceza indiriminde son durum ne olacak? 5 yıllık ceza indirimi de kısmi af ile aynı doğrultuda değerlendirilirken, geldiği takdirde kısmi af ile benzer durumda 17 Ocak 2017 yılı öncesi işlenmiş suçlar için geçerli olacak. 5 yıllık ceza indirimi için de meclis ya da hükümetten henüz bir açıklama gelmedi. Bu yüzden mahkum ve mahkum ailelerinin heyecanlı bekleyişi bir süre daha devam edecek gibi görünüyor.

Mahkum yakınları, mahkumlar bu sayfanın altına yorumlarınızı eklemeyi Bizi twitter’da takip etmeyi unutmayınız. Yeni bilgi olursa sizleri bilgilendireceğiz ve Twitter gibi sosyal medya hesaplarında paylaşımlarımızı yapacağız sesimizi duyurana kadar.

Kendinize iyi bakın.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

113
12 shares, 113 points

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Duygusal Duygusal
7
Duygusal
Sevimli Sevimli
7
Sevimli
Tiksinç Tiksinç
5
Tiksinç
Berbat Berbat
4
Berbat
Muhteşem Muhteşem
2
Muhteşem
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
5
İlginç
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
hate hate
3
hate
confused confused
0
confused
fail fail
5
fail
fun fun
4
fun
geeky geeky
4
geeky
love love
2
love
lol lol
2
lol
win win
6
win

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir