Dünya Gönüllüler Günü


Dünya Gönüllüler Günü

Neden Dünya Gönüllüler Günü’nü Kutluyoruz?

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1985 yılında, gönüllü çalışmaları ve faydalarını dünya çapında duyurmak ve gönüllü programlara katılımı arttırmak amacıyla ‘5 Aralık’ tarihinin her yıl Dünya Gönüllüler Günü olarak kutlanmasına karar vermiştir. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 123 ülkede 5 Aralık, Dünya Gönüllüler Günü olarak kutlanmaktadır.
Gönüllü hizmetleri daha da yaygınlaştırmak ve tanıtmak için; Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun 2001 yılını, Dünya Gönüllüler Yılı olarak ilan etmesiyle birlikte, bu konuda yapılan çalışmalar ve hazırlıklar da daha fazla önem ve hız kazanmıştır.
Dünya Gönüllüler Günü; ‘gönüllülük’ kavramının toplumumuzda daha geniş kitlelere yayılması, günlük hayatımızın doğal bir parçası haline gelmesi ve gönüllü çalışmaların, yerel, ulusal ve global platformlarda tanıtılması için çok önemli bir fırsat olarak kabul edilmektedir.
Bu amaçla, Dünya Gönüllüler Günü’nde; gönüllülüğün tanıtılması, yaygınlaştırılması, desteklenmesi, teşvik edilmesi ve böylece; bireyleri, yaşadıkları topluma karşı daha sorumlu olmaya, bir arada hareket etmeye ve gönüllü olmaya yönlendirmek için; bilgi ve tecrübelerin paylaşıldığı, gönüllü çalışmaların teşvik ve takdir edildiği çeşitli etkinlikler ve kutlamalar yapılmaktadır.

Vakfımız Açısından Dünya Gönüllüler Günü

Vakfımız bugüne kadar Türkiye’de ‘Toplum Hizmeti’ ve ‘Sosyal Sorumluluk’ anlayışının gelişmesine ve tecrübe edilmesine büyük katkılarda bulunmuştur. Vakfımızın hedeflerinden birisi de gönüllü kadrolar ile çalışmak, gönüllülük kavramının tanıtılması, benimsetilmesi, yaygınlaştırılması ve süreklilik kazanmasını sağlamaktır. Bu hedefin önemini vurgulamak, gönüllülük kavramının beraberinde getirdiği sorumluluk ve değerlerin altını çizmek, bize güç ve destek veren gönüllülerimize teşekkür etmek için, Dünya Gönüllüler Günü önemli bir fırsattır.

Dünya Gönüllüler Günü’nü kutlarken gönüllülerimizin,
Motive olmalarını,
Aidiyet duygularını geliştirmeyi, pekiştirmeyi,
Başarımızdaki katkılarının farkında olduğumuzu bilmelerini,
Desteklerinin devamını sağlamak için teşvik etmeyi,
Sivil Toplum Kuruluşlarında çalışan gönüllülere adanan, özel bir günde onları unutmadığımızı görmelerini sağlamaktır.

TEGV – Dünya Gönüllüler Günü Kutlamaları

1995 yılında kurulan ve faaliyetlerini ‘gönüllülük’ esasına bağlı olarak sürdüren Vakfımız, 2003 yılından bu yana, 5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü kapsamında kendi bünyesinde bazı etkinlikler organize ederek, kutlamalara katılmaktadır.

2004 yılından beri kutlamakta olduğumuz Dünya Gönüllüler Günü çerçevesinde gerçekleştirdiğimiz etkinlikler:

bilgi: http://tegv.org


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

77
3 shares, 77 points

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
3
Şaşkın
Duygusal Duygusal
2
Duygusal
Sevimli Sevimli
2
Sevimli
Tiksinç Tiksinç
1
Tiksinç
Berbat Berbat
0
Berbat
Muhteşem Muhteşem
5
Muhteşem
Komik Komik
4
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
hate hate
7
hate
confused confused
3
confused
fail fail
1
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
7
geeky
love love
4
love
lol lol
5
lol
win win
2
win

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir