Ertuğrul Gazi Nasıl Vefaat Etti


Ertuğrul Gazi Nasıl Vefaat Etti

Diriliş Ertuğrul dizisinde Ertuğrul Gazi nin zehirlenmesi ile seyircilerin tarih sayfalarını yeniden karıştırmaya başladı. Türk Milletinin tarihinde ne kadar zor şeyler yaşadığını ve ne kadar zor şartlarda kurulduğunu bir kez daha anladı. Ertuğrul Gazi’nin hayatını anlatan Diriliş Ertuğrul dizisinde tozlu raflardaki ansiklopedilerde okunduğu gibi kalmadı. Diriliş Ertuğrul 1. Bölümünden itibaren izleyiciyi ekrana kitlemeyi başaran Ertuğrul, Diriliş yayınlandığı her bölüm ile herkesi kendine bir kez daha hayran bıraktı.

Ertuğrul Gazi Nasıl Vefaat Etti

Ertuğrul Gazi Nasıl Vefaat Etti

Ertuğrul Gazi’yi izleyen izleyici tarihin tozlu sayfalarını bir kez daha çevirdi.  1299 yılında, Bilecik Söğüt’te kurulan Oğuzların Kayı boyuna mensup Osman Bey’in kurduğu beylik, zaman içinde yaptığı fetihlerle gittikçe büyüyerek 3 kıtaya hükm eden bir imparatorluk haline dönüştü. Osmanlı’nın kökleri şüphesiz 1299’dan önceye dayanıyor. Ve işte Ertuğrul Bey’in hayatı… Doğum yeri  Tam olarak hangi tarihte ve nerede doğduğu bilinmeyen Ertuğrul Bey’in, ailesi hakkında bilinen en net bilgiler ise: Oğuzların Bozok Kolu‘nun Kayı Boyu‘na mensuptur.

Babası Süleyman Şah, annesi Hayme Ana’dır. Eşi Halime Hatun’dur. Osmanlı Devleti’nin kurucusu olan Osman Bey’in babasıdır. Ertuğrul Gazi’nin diğer oğulları Saru Batu Savcı Bey ve Gündüz Bey’dir. Kardeşleri ise Sungur Tekin, Gündoğdu ve Dündar’dır. Ertuğrul Gazi’nin ataları, yaklaşık 50 bin veya 70 bin hane olmak üzere diğer Oğuz boyları ile beraber Moğol istilasının da etkisiyle Buhara ve Semerkant üzerinden Ceyhun nehrini geçerek Horasan Bölgesi’nin Merv / Mohan şehrine yerleştiler. Zaman içinde buradan da göç eden boylar, Selçuklular ile birlikte Azerbaycan üzerinden Anadolu’ya girerek Doğu Anadolu Bölgesi’ne yerleştiler.

osman-gazi-osmanli-devletiBuradan da zaman ayrılan Kayı Boyu, Bugün Suriye sınırları içinde bulunan Halep’e göç ettiler. Bir rivayete göre; Kayıhanlıların reisi Gündüzalp (Süleymanşah), Halep’te Caber Kalesi’nin kuzey batısında Fırat Nehri’ni geçerken boğularak vefat etmiştir. Günümüzde Türkiye Cumhuriyeti’nin sınırları içinde olmamasına rağmen Türkiye toprağı sayılan tek kara parçası, Süleyman Şah’ın türbesinin olduğu bölgedir. Bölgede bir grup TSK personeli ve TSK’ya ait karakol bulunmaktadır. Süleyman Şah’ın ölümünden sonra boy içinde ayrılıklar baş göstermiş, Ertuğrul Gazi’nin bazı kardeşleri Orta Asya’ya ve Horasan Bölgesi’ne göç etmiştir.

Ertuğrul Bey önderliğinde bir grup ise Anadolu’da kalmış; Selçuklu saflarında, Moğollara karşı savaşmış ve bunun karşılığında ödüllendirilerek Ankara’nın batısındaki Karacadağ’ı kışlak-yaylak olarak verilmiştir. SÖĞÜT’TE VEFAT ETTİ Ömrünün geri kalanını Anadolu’da uç beyi olarak geçiren Ertuğrul Gazi, bu zaman diliminde birçok başarı kazanmış, Anadolu’yu Bizans ve diğer tehlikelere karşı korumuştur.

1281 yılında oğlu Osman Bey’in temellerini atacağı Osmanlı’nın kurulduğu Söğüt’te hayata gözlerini yummuştur. Türbesi bugün hala Söğüt’tedir. Yiğit bir Türkmen Beyi olan Ertuğrul Gazi, Oğlu Osman Bey’e aşıladığı, savaşçı ruh ve bıraktığı mirasla altı asır boyunca ayakta kalacak olan bir devletin temellerini atmıştır.

 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

84
14 shares, 84 points

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
6
Şaşkın
Duygusal Duygusal
5
Duygusal
Sevimli Sevimli
4
Sevimli
Tiksinç Tiksinç
4
Tiksinç
Berbat Berbat
4
Berbat
Muhteşem Muhteşem
7
Muhteşem
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
hate hate
2
hate
confused confused
6
confused
fail fail
4
fail
fun fun
3
fun
geeky geeky
2
geeky
love love
0
love
lol lol
1
lol
win win
4
win

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir