Evren Nedir?


1-Evrenin diğer adı uzaydır.

2-Evren sonsuz boşluklar içinde bulunur.

3-İçerisinde hava bulunmaz.

4-Hava olmadığı için karanlık görülür.

5-Sadece cisimleri görebiliriz.

6-Evrende karanlık görünse de yakıcı bir sıcaklık vardır.

7-Meteorlar,yıldızlar,gezegenler kısacası herşeyi içinde bulundurur.

Evrenin oluşu hakkında çeşitli araştırmalar yapan bilginler,bunun önce bir gaz kütlesi halinda meydana geldiği sonra yavaş yavaş maddelerin doğmaya başladığı fikrinde birleşmişlerdir.

Yine ileri sürülen bir teoriye göre evren gittikçe genişlemektedir. Genişleme dünyadan uzaklaştıkça artmaktadır. Bilimadamları bunu nebulaların tayflarında bulunan kırmızının yer değiştirmesini delil göstererek ispatlamışlardır. Bilimadamları galaksi adı verilen yıldızlar topluluğunun birbirlerinden uzaklaşmasını ölçü olarak almışlar ve evrenin yaşının 5 milyar olduğunu ortaya çıkarmışlardır.Bu rakam dünyanın ve yıldızların diğer usullerle hesaplanan yaşlarına da uymaktadır.

Gezegenler Güneş merkezinde olmak üzere her biri güneşin etrafında birer elips şeklinde yörünge çizerek dönen gök cisimlerine “gezegen” denir. Gezegenler, tıpkı dünyamız gibi güneşin çekim alanına tabi birer uydudur.Dünya da dahil güneş etrafında yörüngelerinde dolanan dokuz gezegen mevcuttur.Gezegenler,uzaydaki yıldızlardan kolaylıkla ayırt edilebilirler.Şöyle ki;gezegenlerin ışıkları yıldızlarınki gibi kırpışmaz,ışıkları atmosferden direkt olarak gelir.Çünkü gezegenler dünyamıza uzaklıkları bakımından çok farklıdır. Gezegenler büyüdükçe yoğunlukları azalır.

Gezegenler,güneşin çevrelerinde döndükleri gibi,dünya gibi kendi eksenleri etrafında da dönerler. Gezegenler dünya gibi soğuk cisimlerdir.Bize gelen ışıklar güneşten gezegenlere çarparak yansıyan ışınlardır. Güneşin çekim alanına tabi dokuz gezegen güneşten uzaklıkları sırasıyla şunlardır: -Merkür, -Venüs, -Dünya, -Mars (Merih), -Jüpiter, -Satürn (Zuhal), -Uranüs, -Neptün, -Plüto’dur. Bunlardan güneşe yakın olan üç gezegene “iç gezegen- ler” diğerlerine ise “dış gezegenler” denir. Mars ve Jüpiter arasında bulunan ve “asteoritler” adı verilen küçük gezegenler de dış gezegenlerdir. Ayrıca;Merkür,Venüs ve Plüto hariç diğer gezegenlerin bir veya birden fazla kendine tabi küçük uyduları bulunmaktadır.Uydu, bir gök cisiminin çekim alanına tabi olarak onun etrafında dönen diğer gök cisimlerine denir.Bu küçük uydular arasında atmosferi olan tek uydu Satürn(Zuhal) gezegeninin uydusu olan Titan’dır. MERKÜR Gezegenlerin en küçüğüdür.Utarit adı ile de bilinir. Güneşe en yakın gezegen olup güneşe olan mesafesi 57 milyon 850 bin kilometredir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

61
2 shares, 61 points

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
5
Şaşkın
Duygusal Duygusal
4
Duygusal
Sevimli Sevimli
4
Sevimli
Tiksinç Tiksinç
3
Tiksinç
Berbat Berbat
2
Berbat
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
Komik Komik
6
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
hate hate
1
hate
confused confused
5
confused
fail fail
3
fail
fun fun
2
fun
geeky geeky
2
geeky
love love
6
love
lol lol
0
lol
win win
5
win

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir