Ey Çanakkale


Ey Çanakkale senin namın, yükselen kuvvetin
Aleme destan oldu kahramanca gayretin
Titretti ezdi düşmanı kahredici savletin
Bin yaşa Türk milleti, zaferlerinle bin yaşa

Sende ati, sende mazi, ey mukaddes şanlı yer
Sende tarih, sende şan, sende asil temiz kan
Sende şems-i galibiyet, sende mehtab-ı zafer
Bin yaşa Türk milleti, zaferlerinle bin yaşa

Dünyada birçok millet vardır tarihin çeşitli dönemlerinde varlık ve yokluk mücadelesi veren ancak hiçbir millet yoktur ki bu varlık ve yokluk mücadelesini her zaman zaferle sonuçlandıran ve her seferinde küllerinden yeniden doğup şahlanan. Bir millet düşünün ki her türlü imkansızlığa rağmen çocuğundan büyüğüne , yaşlısından gencine kadar adeta tek yürek olup bu vatanın bekası için , dalgalanan bayrağımızın devamı için, ecdadımızdan bize kalan bu son toprak parçasının ilelebet varlığı için dünyanın en görkemli yenilmez denen ordularına karşı gövdesini siper etmiş ve bozguna uğratmış olsun.İşte Osmanlı öyle bir devletti ki yıkılma döneminde bile önce Çanakkale’de boğazına kadar dayanan hançeri aldı ve dünyanın bağrına sapladı.Ardından da Kut’ül Amare’de dünyanın o zamanki en güçlü ordusunu yani İngiliz ordusunu generalleriyle birlikte esir aldı..

Çanakkale sadece sıradan bir savaş değil, yakın tarihimizin gördüğü en büyük var olma mücadelesidir. Bir milletin varlığını, bağımsızlığını devam ettirme ya da tarihe gömülme savaşıdır. Demirin insan bedenine çarpıp büküldüğü, süngünün iman dolu yüreğe giremeden kırıldığı, er meydanının adıdır Çanakkale. Kınalı kuzuların daha 13’ünde, 14’ ünde, 15’ inde gül bahçesine girercesine şehadete atıldığı yerdir Çanakkale. Tarih boyunca hiçbir millete nasip olmayan ve yüce Türk milletinin kahraman evlatlarınca verilen bir büyük mücadelenin adıdır Çanakkale. Şairin ifadesiyle, Bedr’in arslanlarının kükrediği ateşten bir gömlektir Çanakkale. Çanakkale 72 topun 506 top namlusuna galip gelmesidir. Metrekareye 6 bin merminin düştüğü, havada mermilerin uç uca çarpışıp birbirini vurduğu, küçücük Gelibolu Yarımadası’nda milyonlarca kişinin savaştığı ve yarım milyon insanın toprağa düştüğü, karşılıklı siperlerin birkaç metreye kadar indiği, mermiyle süngünün iç içe geçtiği yerin adıdır Çanakkale. Mustafa Kemal’in, Seyit Onbaşı’nın, Ezineli Yahya Çavuş’un ve daha nice kahramanların adını dünyaya duyurduğu savaştır Çanakkale.Dünya savaşının süresini uzatan, bugünkü dünyanın siyasi ve sosyal yaşamının belirleyicisi olan, sonuçları bile hala devam eden, dünya tarihinin gördüğü en çetin savaşın adıdır Çanakkale. En önemlisi de vatan söz konusu olduğunda her şeyin, herkesin geride kalması ve bu inançla dünyanın en güçlü ordularının yerle bir olmasıdır.

Evet bugün 18 Mart. Çanakkale zaferini kutlama ve şehitlerimizi anma günü. Her ne kadar bugün Çanakkale zaferi olarak kutlansa da bugün denizden geçmek için Çanakkale boğazına dayanan birleşik kuvvetler donanmasını mağlup ettiğimiz gündür. Asıl savaş bugünden sonra yaşanacak denizden geçemeyeceğini anlayan kuvvetler . 1 Ay sonra Çanakkale’yi karadan geçmeye zorlayacak ve 9 ay boyunca karada belki de dünya tarihinin gördüğü en şiddetli ve en ilginç savaşlarından birisi yaşanacaktı. Birçok yönüyle böyle bir savaş dünya tarihinde yaşanmamıştır.

Düşman askerleri Türk askerinin sadece yiğitliğine değil, insanlığına ve merhametine de şahitlik etmişlerdir. Öyle ki düşmanlar karşılıklı cephelerden birbirine çikolata ve sigaralar atmışlar, savaştan bunaldıkları zamanlarda askerler karşılıklı ateşkes ilan etmiş denizde yüzmüşler hatta voleybol bile oynamışlardır. Kahraman Türk askeri siperler arasında yaralı Anzak askerini alıp kendi siperine bırakmış, yolunu kaybeden bir düşman generalini kendi bölgesine gidene kadar saklamış, refakat etmiş ve yolunu bulmasını sağlamıştır. İlahi kudret bu savaşta askerlerimize yardım etmiş, Congbayırı’nı almaya niyetlenen İngiliz kraliyet ordusunun üzerine bir bulut indiği ve o askeri birliği alıp meçhule götürdüğü çoğu rivayetlerde mevcuttur.

1915 baharında parlak umutlarla karaya ayak basan birleşik düşman ordusu 1916 kışında; arkasında 280.000 kişi bırakıp bozguna uğrayarak çekip gitti. Biz ise 232.000 şehidimizi bu topraklar için toprağa verdik. Ama Çanakkale denizden ve karadan geçilememiş, birleşik kuvvetler istediğini alamamış, İstanbul ele geçirilememiş, Rusya’ya yardım gidememiş ve Çarlık rejimi yıkılmış,1.dünya savaşının seyri değişmişti. Kahraman Türk askeri kendilerinden sonra gelecek kaç nesil Türk evladının yükünü çekmiş, Çanakkale’nin bizim iznimiz olmadan asla geçilemeyeceğini dünyaya haykırmıştır.

Bugün tertemiz hayallerimiz korkusuz rüyalarımız ve sıcacık yuvamız varsa evlatlarımız rahat bir gelecek, torunlarımız mutlu bir yarının hesaplarını yapabiliyorsa bedeli Çanakkale’de peşin ödendiği içindir. Dedeler torunlarına köstekli saat altın ve gümüş tabaka değil, göğüslerinden çıkardığı kör kurşunları hediye ettiği içindir. Çanakkale’yi anlatalım, unutmayalım, unutturmayalım.

Bizlere böyle bir zaferin gururunu yaşatan şehit ve gazilerimizi şükranla anıyorum. Şehitlerimizin şehadetleri kabul olsun, mekanları cennet olsun. Milli şairimizin şu iki dizesi şehitlerimizin en büyük mükafatıdır.

Ey şehit oğlu şehit, isteme benden makber; Sana ağuşunu açmış duruyor peygamber…

Kaynak: unyekent


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

63
6 shares, 63 points

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
6
Şaşkın
Duygusal Duygusal
5
Duygusal
Sevimli Sevimli
4
Sevimli
Tiksinç Tiksinç
4
Tiksinç
Berbat Berbat
3
Berbat
Muhteşem Muhteşem
2
Muhteşem
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
hate hate
2
hate
confused confused
6
confused
fail fail
4
fail
fun fun
3
fun
geeky geeky
2
geeky
love love
0
love
lol lol
1
lol
win win
4
win

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir