Lozan Zafer Mi Hezimet Mi?


          image

Lozan Hakkında Genel Değerlendirme

Sevr ölüm , Lozan Hayat …

Milli mücadeleden galip ayrılıp Yunan’ ı mağlup eden ”Yeni Türkiye”nin imzaladığı  Lozan Antlaşması, İsviçre’nin Lozan şehrinde 24 Temmuz 1923 tarihinde gerçekleşmiştir.Bir tarafta Türkiye diğer tarafta ise başta İngiltere,Fransa,İtalya ve Yunanistan bulunmak üzere bunun yanı  sıra Romanya,Yugoslavya ve Polanya gibi devletlerde müzakerelere katılmışlardır.Amerika ve Rusya gibi devletlerde alınan kararlardan haberdar olabilmek için elçiler göndermiştir.Bu müzakereler kesintiye uğraması münasebetiyle iki safhada toplamda 8 ay sürmüştür.Bu süreçte birçok mesele karara bağlanmıştır.Ama nasıl?Maalesef taviz üstüne taviz verilerek .

Bundan dolayı üzerinden neredeyse 1 asır geçmesine rağmen hala Lozan üzerine tartışmalar sürüp gitmektedir.Tekrar tekrar ele alınıp tartışılması kaçınılmaz olmuştur.Özellikle de 20.yüzyılın ortalarında Lozanın tartışılması, gündeme dahi getirilmesi baskı yoluyla engellenmiş olsa da son süreçte artık bu vahim durum tüm çıplaklığıyla ortaya çıkarılmış olacaktır.Ancak bu konu üzerine değerlendirme yapılırken bugüne kadar kullanılan ”Sevr sulh projesini” bir kısas olarak kullanmak son derece yanlış olacaktır.Burada asıl kısas olarak kullanılacak husus pek tabiki ”Misak-ı Milli” olmalıdır.

Peki neydi bu Misak-ı Milli ?

Son Osmanlı Meclisi,Mondros antlaşmasından sonra İtilaf devletlerinden çok kötü teklifler geleceğini tahmin etmiş ve buna karşı yapabilecekleri fedakarlıkları en aza indirme yoluna gitmiştir.6 madde halindeki Misak-ı Milli, Ankara da ki Temsil Heyetiyle de kabul edilip imzalanmıştır. Bir sınır çizilmiş ve buraya da ”asgari vatan”denilmiştir.Buda demek oluyor ki hem Osmanlı meclisi hemde Ankara’daki T.B.M.M.  Misak-ı Milli’ yi bir rehber olarak etmişler ve verebilecekleri en az tavizle yoluna devam etme kararı almışlardır.Milat Mondros’um imza edildiği tarih 30 ekim 1918.Fakat işler hiç de istenildiği gibi olmadı.

Sevr’in Lozan’ın değerlendirilmesinde kullanılmasının birtakım yanlışlıklarını şöyle belirtebiliriz.

Öncelikle Lozan Antlaşması usulüne uygun olarak karşılıklı müzakereler sonucunda tayin edilmiş ve her devletin parlemontasındada imza edilerek yürürlüğe girmiştir.Ama Sevr de böyle bir durum söz konusu değildir.Sevr , Türk temsilcilerine baskı ve zorla imzalatılmış olup Yunanistan hariç hiçbir devletin parlemontasındada müzakere dahi edilmeyip tamamen proje halinde kalmıştır.Sevr’in bir projeden ibaret olduğunun Atatürk te ”nutuk” adlı eserinde ”Sevr Sulh Projesi”olarak bahseder.

Bunun yanı sıra Sevr sulh Projesine giden Türk heyetinin arkasında kaybedilmiş ve dağılmış bir 1.Dünya Harbi vardı. Böyle bir yıkımda müttefik devletlerin bize karşı olan planlarında haliyle kolaylık sağlamıştır.Ama Lozan’a giden Türk Heyetinin arkasında ise Anadolu da kazanılmış olan bir zafer vardı.

Tüm bu sebeblerden dolayı bu  iki antlaşmanın şartları birbiri ile kıyaslanamaycak kadar çok farklıydı.

Bu durum;  Sevr’in kötü şartlarını bize gösterip, Lozan’a razı etmekten başka birşey değildir.Lozan’ı Sevr gözüyle yorumlamak ahmaklıktan başka birşey değildir.

Lozan hakkında neler söylense neler yazılsa az gelir .Bildiklerimizin yanı sıra birde bilmediklerimizin de olduğunu belirtmek isterim.Bizlerde buna istinaden  verdiğimiz kayıpları iki ana başlık altında ele alacağız.

NOT: Lozan’daki Maddi ve Manevi kayıpları sitemizde bulabilirsiniz.

 Lozan’da Maddi kayıplar yazımızı okumak isterseniz tıklayın 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

77
11 shares, 77 points

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
2
Şaşkın
Duygusal Duygusal
3
Duygusal
Sevimli Sevimli
1
Sevimli
Tiksinç Tiksinç
0
Tiksinç
Berbat Berbat
10
Berbat
Muhteşem Muhteşem
7
Muhteşem
Komik Komik
5
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
hate hate
5
hate
confused confused
2
confused
fail fail
0
fail
fun fun
6
fun
geeky geeky
6
geeky
love love
4
love
lol lol
4
lol
win win
1
win

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir