WordPress 4.9’daki Yenilikler


WordPress 4.9’daki Yenilikler WordPress 4.9 birkaç saat önce serbest bırakıldı. 2017 yılının ikinci ve son önemli WordPress sürümü, bazı heyecan verici yeni özellikler ve geliştirmelerle birlikte. Bu yazıda, size WordPress 4.9’daki yenilikleri ve web sitelerinizi güncelledikten sonra hangi özellikleri denemeniz gerektiğini göstereceğiz.

 

4.9 önemli bir WordPress sürümüdür ve yönetilen bir paylaşımlı hosting hizmetindeyseniz, güncellemeyi manuel olarak başlatmanız gerekecektir.

Önemli: Güncellemeyi başlatmadan önce eksiksiz bir WordPress yedeklemesi oluşturmayı unutmayın .

Özelleştiricide Yeni Tema Tarama Deneyimi

WordPress 4.9, özelleştiriciye birkaç iyileştirme getiriyor. Bu değişiklikler, geliştiriciler için daha iyi bir kullanıcı deneyimi ve yeni araçlar seti sunar.

Temaları doğrudan customizer’dan önizleme ve değiştirme artık kullanıcı dostu. Yüklediğiniz tüm temaları önizleme panelinde görebilir ve bunları özelleştiriciye yüklemek için canlı önizleme düğmesini tıklatabilirsiniz.

WordPress 4.9’daki Yenilikler

Ayrıca WordPress.org’ta yayınlanan temalara göz atabilir ve burdan arama yapabilir, doğrudan Özelleştir’den yükleyebilirsiniz.

Özelleştiricide Değişiklik Kaydet ve Zamanlama

WordPress 4.9, tema özelleştiricisine çok güzel değişiklikler getiriyor. Bu gibi yazılan revizyonlar ancak tema değişiklikleri için. Onları uygulamadan değişiklikleri saklayabilirsiniz.

Bu yeni özellik ayrıca, bu değişikliklerin önizlemesini herkesle kolayca paylaşmanıza olanak tanır. Önizleme URL’sini kopyalamanız ve herhangi bir kullanıcıya göndermeniz yeterlidir. Yeni değişiklikleri giriş yapmadan görebileceklerdir.

WordPress 4.9’daki Yenilikler

WordPress 4.9 ayrıca ileri zamanlı otomatik olarak yayınlanacak tema değişikliklerini zamanlamanıza izin veriyor.

Tema geliştiricileri şimdi bu yeni değişiklikleri özelleştirici JS API‘sinde kullanabilecektir. Bu değişiklikler daha iyi kontroller, güzel dış paneller ve ekrandaki bildirimleri eklemelerine izin verecek.

WordPress 4.9’daki Yenilikler

WordPress 4.9’daki Yeni Galeri Widgeti

WordPress 4.8 , zengin metin, ses, görüntü ve video içeren yeni medya widget’ları tanıttı. WordPress 4.9, yeni galeri widget’inin tanıtımıyla bunu oluşturuyor.

Bu yeni widget’lar, yerli bir WordPress galerisi oluşturup WordPress kenar çubuğuna veya herhangi bir widget hazır alana eklemenize izin verir. Yinede yetersiz gibi görünüyor iyi görünümlü bir galeri için eklentilere göz atmak fayda var gibi.

Metin Widget’inde Medya Düğmesini Ekleyin

WordPress 4.8’deki metin widget’ı düz metin ve HTML sekmeleri ile birlikte geldi. Bununla birlikte, kenar çubuğu metin widget’ına resim eklemekisterseniz HTML kodunu yazmak zorunda kaldınız.

WordPress 4.9, metin widget’ında ‘Add Media‘ (Ortam Ekle) düğmesini ekleyerek bunu düzeltti. Artık doğrudan metin widget’ında bir görüntü seçebilir veya yükleyebilirsiniz.

Dışarıdan Mesaj İçeriği OEmbed Desteği

Daha önce otomatik yerleştirmeler içerik sonrası içerik haricinde çalışmadı. WordPress 4.9 ile, oemmbeds artık metin widget’larında ve diğer alanlarda da çalışacak.

WordPress 4.9’da Yeni Kod Düzenleme Deneyimi

WordPress, tefma editörü, özel CSS paneli veya özel HTML widget’inde gibi çeşitli yerlerde HTML / CSS kodu eklemenize izin verir .

Önceden, bu alanlar düz metin kutularıydı ve uygun bir kod düzenleyicisi gibi görünmüyor veya davranmıyordu.

WordPress 4.9 söz dizimini vurgulama, kod önerileri ve bu alanlara otomatik tamamlama ekleyerek bunu değiştirdi.

Temanızı düzenlerken hiç sözdizimi hatası yaşadıysanız bu geliştirme, bu tür hatalara neden olan genel hataları otomatik olarak giderir.

Sözdizimi vurgulama özelliğini kullanmak istemiyorsanız, o halde bunu kolayca devre dışı bırakabilirsiniz. Profil sayfanıza gidin ve sözdizimi vurgulama seçeneğinin işaretini kaldırmanız yeterlidir.

Yeni başlayanlarda karşılaşılan büyük kullanılabilirlik sorunlarından biri, WordPress yerleşik editöründen doğrudan sonuçlarını tam olarak anlamaksızın değişiklikler yapmaktı. En ufak bir hata bir sözdizimi hatasına neden olur ve web sitelerine erişemez hale gelir.

WordPress 4.9 şimdi, editöre eriştiklerinde kullanıcılara bir uyarı gösteriyor.

Bununla birlikte, birçok kullanıcı editöre, değişiklik yapmak için değil, kodu hızlı bir şekilde aramak için erişir. Özellikle child temaları üzerine çalıştıklarında. Bu kullanıcılara yardımcı olması için, düzenleyici artık bir tema klasöründeki tüm dosyaların daha kolay göz atılması için kenar çubuğundaki dosyaları ve klasörleri yinelemeli olarak gösterecektir.

Bu yazının size WordPress 4.9’daki yenilikleri faydalı olmasını diliyoruz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

79
5 shares, 79 points

Bu Yazıya Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
5
Şaşkın
Duygusal Duygusal
4
Duygusal
Sevimli Sevimli
4
Sevimli
Tiksinç Tiksinç
3
Tiksinç
Berbat Berbat
2
Berbat
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
Komik Komik
6
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
hate hate
1
hate
confused confused
5
confused
fail fail
3
fail
fun fun
2
fun
geeky geeky
2
geeky
love love
6
love
lol lol
0
lol
win win
4
win

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir